עיניים שורפות

מהי תחושה זו?

התחושה של עיניים שורפות היא תלונה שכיחה של מטופלים המגיעים אל רופאי העיניים. התחושה הזו מלווה בכאב חזק וחד המרגיש כמעין שריפה, אבל סימן זה הוא רק חלק מבעיה יותר חמורה בעיניים. ניתן למצוא את התלונה על עיניים כחלק מתסמינים למחלות עיניים כאלו שיעברו על ידי טיפול מתאים וכאלה שניתן להן רק טיפול מניעתי כמו למשל גלאוקומה, כמו כן תחושת עיניים שורפות מלווה גם בגרד בעיניים ובתחושת עקצוצים. תחושה זו גורמת לסבל רב עבור הסובל ממנה, אז מהן הסיבות לעיניים שורפות?

צריבה בעיניים, מה הסיבה?

תחושת שריפה בעיניים יכולה להתבטא ממגוון סיבות אפשריות:

  • דלקות עיניים דלקות עיניים חיידקית כמו למשל דלקת הלחמית עלולות לגרום לתחושה של עיניים שורפות וכואבות.
  • תגובה אלרגנית – חולים המדווחים על תחושת עיניים שורפות ואדומות סובלים מכך מפני שנחשפו לגורם אלרגני כמו למשל אבק התחושה הינה קשה יותר, כאשר התסמינים מופיעים בעונת המעבר, שהיא הזמן השכיח ביותר לתופעות אלרגיות. האלרגיה תופיע בשתי העיניים ותתבטא בתחושת  גרד ועיניים אדומות.
  • ישיבה ממושכת מול המחשב – בני נוער וילדים ועובדי משרד הנמצאים שעות רבות מול המחשב מתלוננים לאחר זמן רב על תחושה זו
  • חוסר שינה מספקת – אנשים שאינם ישנים מספיק מתלוננים על תחושת זו שעוברת לאחר מנוחה קלה.
  • סיבה נוספת לתחושת השריפה בעיניים הגורמת לעיניים שורפות היא שימוש בטיפות עיניים.

חולים רבים החולים במחלות עיניים כרוניות כמו מחלת הגלאוקומה, שהיא בעצם לחץ גבוה בעיניים הנזקקים לטיפול בטיפות עיניים או אנשים הנזקקים לבדיקת רופא העיניים והרופא כחלק מהבדיקה הוא מטפטף אל העיניים שלהם טיפות והם מספרים לו על תחושה לא נעימה שהטיפות הללו גורמות להם ועל העיניים השורפות שלהם.

אז למה בעצם טיפות עיניים גורמות לתחושה זו?

קיימות מגוון רחב של סיבות לסיבה שטיפות העיניים גורמות לתחושה זו נמנה מספר מהן:

  • הרכב כימי שונה בין הטיפות לבין הדמעות בעיניים – השילוב של השוני גורם לתחושת השריפה כשמים טיפות עיניים.
  • יובש בעיניים – יובש בעיניים הוא אחד הסיבות לעיניים שורפות, ככל שהגוף יהיה יבש כך גם העיניים תהיינה יבשות, ובמלא האדם יחווה את תחושת העיניים השורפות. הטיפול בזה לפעמים הוא פשוט ביותר.

אז במה מטפלים בשריפה בעיניים?

הטיפול בבעיה  הוא משתנה בהתאם לסיבה שממנה הטיפול נגרם. בדלקת לחמית הטיפול יעשה על ידי טיפות עיניים אנטיביוטיות, ואילו בדלקת אלרגית הטיפול יעשה על ידי טיפות מיוחדות בהתאם לאלרגיה.  ההרגשה של עיניים שורפות , שמזליפים טיפות עיניים תעלם על ידי שימוש בטיפות מיוחדות למניעת יובש בעיניים.

אם כך ניתן לומר שהסיבה העיקרית הגורמת לבעיה זו היא יובש בעיניים