פרישה לפנסיה

פרישה לפנסיה

גיל פרישה לפנסיה נקבע על פי החוק וכדאי להכיר את המשמעויות השונות שלו. ראשית, יש הבדל משמעותי בין גיל הפרישה שבו ניתן לפרוש מעבודה לגמלאות לבין גיל פרישת חובה וגיל הזכאות ליציאה לפנסיה מוקדמת.

גיל הפרישה עומד נכון לשנת 2016 על 67 לגברים לעומת 62 לנשים, בעוד גיל פרישת חובה הוא 67 לגברים ונשים כאחד. לעומת זאת, גיל הזכאות ליציאה לפנסיה מוקדמת ובכפוף לתנאים הקבועים בחוק הוא 60. בנוסף, לקראת השנים הבאות תיבחן העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים והוא צפוי להגיע ל-64.

מלבד הגיל, המשמעות של פרישה לפנסיה היא גם כלכלית. הפרישה מלווה אמנם באפשרות לממש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, רשות המיסים וחברות הביטוח הפרטיות, אך בפועל היא באה לידי ביטוי בשינוי יחסית גדול בהרכב ההכנסות של התא המשפחתי. הדרך היחידה להתמודד עם השינוי הכלכלי היא באמצעות היערכות מוקדמת. את ההיערכות ניתן לבצע באופן עצמאי או בעזרת גורמי סיוע אובייקטיביים.

מה כוללים שירותי ייעוץ על פרישה לפנסיה?

שירותי הייעוץ על פרישה לפנסיה מומלצים עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. היתרון הגדול שלהם הוא התייחסות קונקרטית לקשיים שאיתם מתמודדים פורשים בכל רחבי העולם המערבי. הייעוץ אינו מחייב את הפורש, אך מצד שני הוא מעניק לו תחושת ביטחון ורווחה.

לצד תוחלת החיים שעולה משמעותית בשנים האחרונות, פרישה לגמלאות גם מלווה בהשפעות על המעגל האישי, המשפחתי והחברתי. במסגרת הייעוץ ניתן לקבל כלים אופרטיביים להתמודדות עם השינוי ולאסוף כמה שיותר כלים וטיפים לניהול זמן הפנאי. מעבר לכך, הייעוץ לא מזניח את ההיבט הבריאותי ומטרתו להדריך את בני הגיל השלישי בנוגע למצבם הרפואי.

ברמה הקונקרטית, פרישה לפנסיה כוללת לעיתים קרובות הכנה לראיונות עבודה חדשים או התנדבות בקהילה. הפרישה היא מהבחינה הזו שלב נוסף בחיים של האדם הבוגר והזדמנות לדרך חדשה. בעזרת היערכות לקראת הפרישה ניתן לנצל את הזמן הפנוי לטובת התפתחות אישית ומקצועית. אלו תהליכים שמוכיחים את עצמם בטווח הקצר והארוך ויש להם ערך מוסף עבור גברים ונשים בגיל הזהב.